دانلود اپلیکیشن اندروید مجله

راهنمای تحصیل در چین

  راهنمای تحصیل در چین

رتبه بالای دانشگاه‌های چین و ارزان بودن هزینه تحصیل در چین نسبت به دیگر کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی، چین را تبدیل به کشوری دانشجوپذیر کرده است.در ادامه با عبیاتی همراه باشید.

چین که با نام جمهوری خلق چین نیز شناخته می‌شود، در قاره‌ آسیا قرار دارد و پرجمعیت‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. کشور چین همچنین از نظر مساحت، در جایگاه چهارمین کشور بزرگ جهان قرار دارد. این کشور عظیم از شمال به مغولستان، از شمال خاوری به کشور روسیه، از خاور به کشور کره شمالی، دریای زرد و دریای چین شرقی، از جنوب به دریای چین جنوبی، کشور ویتنام، لائوس، میانمار (برمه)، هند، بوتان و نپال، از غرب به کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و از شمال غربی به کشور قزاقزستان محدود است.

چین دارای کهن‌ترین تمدن بشری است و پیشینه فرهنگی آن به هزاران سال قبل برمی‌گردد. نظام اجتماعی آن در ۳۵۰۰ سال پیش تثبیت شده و قرن‌ها است که تمدن چین دارای شهرت خاص و عام است.

راهنمای تحصیل در چین

تحصیل در چین نیز بنا به دلایل مختلفی مانند قرار داشتن دانشگاه‌های چین در میان برترین دانشگاه‌های دنیا، تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌ به صرفه و... یکی از اولویت‌های دانشجویان خارجی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج است.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌دانشگاهی

در کشور چین تحصیلات ابتدائی از ۶ سالگی به مدت پنج یا ۶ سال است. در این دوره، دانش‌آموزان ملزم به گذراندن دروس متنوعی نظیر زبان چینی، ریاضیات، مطالب اخلاقی، ورزش و فعالیت‌های فوق‌العاده هستند. سپس وارد دوره آموزشی مقطع متوسطه می‌شوند که ۶ سال به طول می‌انجامد و به دو مقطع آموزش متوسطه و آموزش فنی و حرفه‌ای تقسیم می‌شود. هریک از این دوره‌ها خود شامل دو مرحله آموزشی سه ساله مقدماتی متوسطه و دوره سه ساله تکمیلی متوسطه هستند که در قالب دوره‌های چهار ساله و سه ساله ارائه می‌شوند. دانش‌آموزانی که از مدارس مقدماتی متوسطه فارغ‌التحصیل می‌شوند، از مجوز ورود به مراکز متوسطه فنی و حرفه‌ای برخوردار هستند؛ در این مراکز آموزشی برنامه‌های آموزشی دو تا چهار سال ارائه می‌شود.

راهنمای تحصیل در چین

تحصیلات‌ دانشگاهی

دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مؤسسات آموزش عالی به ارائه برنامه‌های چهار یا پنج ساله و همچنین، دوره‌های تخصصی دو تا سه سال مبادرت می‌کنند. آن دسته از دانشجویان که به اتمام نخستین دوره نائل می‌شوند، از مجور حضور در دوره‌های بعدی برخوردار می‌شوند. دانشگاه‌های چین به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ برخی از دانشگاه‌ها مستقیما تحت نظارت وزارت آموزش عالی قرار دارند و تعدادی از آن‌ها نیز توسط شهرداری‌ها و استانداری اداره می‌شوند. علاوه بر این، تعدادی دیگر نیز توسط مراکز محلی شهرها زیر نظر قرار دارند. آن دسته از دانش‌آموزانی که از مراکز آموزش متوسطه فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند پس از قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه راه یابند.

راهنمای تحصیل در چین

‌دوره‌های تحصیلی

  • Associate دو تا سه سال تحصیل بعد از دوره متوسطه
  • Bachelor شامل چهار تا پنج سال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بعد از دوره متوسطه
  • Master شامل دو تا سه سال تحصیل به‌صورت آموزشی و پژوهشی (کار عملی، نوشتن و دفاع از پایان‌نامه/تز) در رشته‌های گوناگون بعد از دوره کارشناسی
  • (Doctor (Ph.D شامل سه سال تحصیل همراه با رساله بعد از کارشناسی ارشد

‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی

مدرک شرایط ارزشیابی
Associate دو یا سه سال تحصیل بعد از دوره متوسطه کاردانی
Bachelor چهار تا پنج سال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بعد از دوره متوسطه کارشناسی
Master دو تا سه سال تحصیل در دانشگاه‌های گروه یک یا دو با داشتن کارشناسی کارشناسی ارشد
(Doctor (Ph.D سه سال تحصیل همراه با رساله در دانشگاه‌های گروه یک بعداز کارشناسی ارشد دکتری

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

داوطلبان ادامه تحصیل در چین که قصد دارند به زبان چینی تحصیل کنند، باید مدرک HSK (مدرک سنجش سطح زبان چینی) را اخذ کنند. نمره هر دانشگاه و رشته متفاوت است. آزمون HSK سه بار در سال بار در چین برگزار می شود. برای مقطع کارشناسی در چین نمره ۴ (در برخی دانشگاه‌ها بالاتر)، کارشناسی ارشد و دکترا ۶ به بالا مورد نیاز است.

البته متقاضیان تحصیل در چین می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند، که در این صورت برای کارشناسی نمره آیلتس ۶، کارشناسی ارشد ۶٫۵ و دکترا ۷ به بالا، بسته به دانشگاه و رشته مورد نیاز است. دانشجویان می‌توانند دوره‌ای چند ماهه را به‌عنوان پیش‌نیاز پیش از شروع دانشگاه گذرانده تا به سطح زبان مورد نظر دانشگاه رسیده و سپس شروع به تحصیل نمایند.

راهنمای تحصیل در چین

میانگین هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌های چین به‌طور سالانه در حدود دو تا چهار هزار دلار است. البته این مبلغ بنا به نوع دانشگاه متغیر است و در صورت دریافت بورسیه دانشجو این هزینه را پرداخت نمی‌کند.

راهنمای تحصیل در چین

میانگین هزینه زندگی در چین

به‌طور کلی، بصورت میانگین هزینه زندگی در چین در حدود ۲۰ درصد از میانگین هزینه‌ها در ایران بالاتر است بخش عمده و مهم هزینه‌ها در این کشور را خوراک و پوشاک و مسکن و رفت و آمد و… دربر می‌گیرد و با توجه به تغییرات سالانه نظام اقتصادی در کشور چین، این هزینه‌ها نیز دستخوش تغییر می‌شوند.

نکته قابل توجه اینکه تقریبا تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی چین و بسیاری از کالج‌های زبان چینی خوابگاه‌هایی را به دانشجویان خود اختصاص می‌دهند. این خوابگاه‌ها می‌توانند داخل یا خارج از دانشگاه باشند. هزینه خوابگاه‌ها بر اساس تعداد نفرات، محل خوابگاه در شهر، خصوصی یا دولتی بودن آن، امکانات و تسهیلات خوابگاه و مواردی از این دست تعیین می‌شود. خوابگاه‌های خارج از دانشگاه معمولا به دلیل امکانات بیشتری که ارائه می‌کنند، قیمت بیشتری دارند.

راهنمای تحصیل در چین

محدودیت سنی برای تحصیل در چین

شرایط سنی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین مختلف بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است؛ در حالت کلی، برای متقاضیان مقطع کارشناسی تا سن ۲۵ سال، برای متقاضیان کارشناسی ارشد تا سن ۳۵ سال و برای متقاضیان مقطع دکتری تا سن ۴۰ سال می‌توان برای پذیرش اقدام کرد.

برترین دانشگاه‌های چین

دانشگاه رتبه جهانی بر اساس وب‌سایت topuniversities.com
Tsinghua University ۱۷
Peking University ۳۰
Fudan University ۴۴
Shanghai Jiao Tong University ۵۹
Zhejiang University ۶۸
University of Science and Technology of China ۹۸
Nanjing University ۱۲۲
Wuhan University ۲۵۷
Harbin Institute of Technology ۲۸۵
Sun Yat-sen University ۲۹۵

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های چین

چین تمایل زیادی به جذب دانشجویان مستعد و نخبه از سرتاسر جهان دارد و به همین منظور به کمک وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور مالی و اقتصادی، فرآیند اهدای کمک هزینه و بورسیه‌های تحصیلی در چین را کمی منعطف‌تر کرده است. در این رابطه، چند نوع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی وجود دارد:

  • بورسیه اهدایی از دولت چین به دانشجویان خارجی
  • بورسیه‌‌های تحصیلی برای تخفیف در شهریه و در قالب کمک هزینه تحصیلی از سوی دانشگاه‌ها
  • بورسیه اهدایی از سمت شرکت‌ها و مراکز خصوصی
  • بورسیه مرکز آموزشی موسوم به کنفسیوس

راهنمای تحصیل در چین

تعطیلات پایان سال تحصیلی

سال تحصیلی در مؤسسات آموزش عالی تمام وقت به دو ترم تقسیم می‌شود. برخی از دانشگاه‌ها نیز از سه ترم تحصیلی برخوردار هستند. ترم اول از اوایل سپتامبر و ترم دوم از اواسط فوریه آغاز می‌شود.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در چین

دانشجویان خارجی در چین ملزم به خرید بیمه پزشکی و حادثه هستند. خرید بیمه هم در کشور خود دانشجو و هم در مقصد دانشجویی یعنی چین امکان‌پذیر است. هزینه بیمه سالیانه ۱۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد.

راهنمای تحصیل در چین

آب و هوای چین

کشور چین دارای آب و هوای اقلیمی و فصلی است؛ یعنی بیشتر قسمت‌های آن، معتدل و برخی مناطق جنوبی آن گرمسیری یا نیمه گرمسیری و البته قسمت‌های شمالی آن بسیار سرد هستند.

کار و ویزای دانشجویی در چین

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های چین را دارند، ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و تمامی مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه مربوطه را ارسال کنند. پس از تایید مدارک دانشجو از طرف دانشگاه مورد نظر، دانشجو نامه پذیرش خود را اخذ می‌کند. متقاضی باید نامه پذیرش خود به همراه سایر مدارک مورد نیاز را جهت اخذ ویزای تحصیلی چین به سفارت این کشور در ایران ارائه دهد.

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

دولت چین برای اعضای خانواده دانشجویان خارجی در چین دو نوع ویزای S1 و S2 را صادر می‌کند. مدت زمان اعتبار ویزای S1 بیش از ۱۸۰ روز و ویزای S2 کمتر از ۱۸۰ روز است.

راهنمای تحصیل در چین

شرایط کار دانشجویی

طبق سیاست‌گذاری‌های جدید دولت چین کار ضمن تحصیل در چین را به دانشجویان بین‌المللی داده شده است. دانشجویان بین‌المللی که قصد کار ضمن تحصیل در چین را دارند، باید از دو مرجع کسب اجازه نمایند و در صورت اجازه دانشگاه مورد نظر و مقامات اجرایی اداره امنیت عمومی می‌توانند به کار ضمن تحصیل در چین بپردازند.

برای اخذ اجازه کار حین تحصیل دانشجویان بین‌المللی باید اجازه مربوطه را از دو نهاد قانونی دانشگاه و اداره امنیت عمومی اخذ کنند. پس از اخذ اجازه کار ضمن تحصیل در چین متقاضی می‌تواند در کشور چین به کار مشغول شود. این قانون جدید از سال ۲۰۱۶ در کشور چین تصویب شده و به دانشجویان بین‌المللی اجازه کار ضمن تحصیل در چین به‌صورت پاره وقت داده شده است.

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
مجله اینترنتی بروز شما