دانلود اپلیکیشن اندروید مجله

راهنمای تحصیل در ژاپن

راهنمای تحصیل در ژاپن

دانشگاه‌های ژاپن به دلیل پیشتازی در عرصه پژوهش و تکنولوژی و تدریس به زبان انگلیسی از برترین مقصدهای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شوند.در ادامه با عبیاتی همراه باشید.

ژاپن یکی از کشورهای پیشرفته آسیایی در سطح بین‌المللی است که بیش از ۷۷۰ مرکز آموزشی و ۲٫۸ میلیون دانشجو دارد و تعداد ۸۶ دانشگاه خصوصی و ۹۵ دانشگاه دولتی در ژاپن در حال فعالیت و ارائه خدمات آموزشی هستند.

در این رابطه، حدود ۱۳۰,۰۰۰ دانشجوی خارجی سالانه در دانشگاه‌های این کشور در حال تحصیل هستند و دولت ژاپن قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ با پرداخت کم‌هزینه تحصیلی و وام این تعداد دانشجو را دو برابر کند. بنابراین، ژاپن مقصد مناسبی برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج به نظر می‌رسد. 

از طرفی، ژاپن با وجود آثار مخرب ناشی از جنگ‌های جهانی اول و دوم، بمباران اتمی شهرهای این کشور و... یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و در کنار این پیشرفت موفق شده است تا ارزش‌ها، سنت‌ها و رسوم خود را نیز حفظ کند.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

راهنمای تحصیل در ژاپن

تحصیلات‌ ابتدایی در ژاپن‌ از ۶ سالگی آغاز می‌شود که‌ دانش‌آموزان‌ در آن‌ دروس‌ پایه‌ را فرا می‌گیرند. مدت‌ تحصیلات‌ ابتدایی (Elementary Schools) شش سال است. سپس‌ دانش‌آموزان‌ وارد دوره‌ دبیرستان‌ می‌شوند که‌ تحصیلات‌ در آن‌ به‌ دو دوره‌ سه‌ ساله‌ تقسیم‌ می‌شود. تحصیلات‌ ابتدایی و دوره اول دبیرستان (Lower Secondary Schools) در مجموع‌ ۹ سال‌ است‌ که‌ اجباری است.

در این‌ زمان‌ دانش‌آموز می‌تواند دبیرستان‌ را ترک کند و در کالج‌های فناوری (College of Technology) ادامه‌ تحصیل‌ دهد یا در سه سال‌ دوره‌ دوم‌ دبیرستان‌ (Upper Secondary Schools) ادامه‌ تحصیل‌ دهد و در پایان‌ دوره‌ ۱۲ ساله‌ تحصیلات‌ پیش‌دانشگاهی، موفق‌ به‌ گرفتن‌ دیپلم‌ دبیرستانی شود. دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ سراسری تحت‌ عنوان‌ NCUEE شرکت‌ می‌کنند. این‌ امتحانات‌ از ۱۸ درس‌ در موضوع‌های زبان‌ ژاپنی، علوم‌ اجتماعی، ریاضیات، علوم‌ و زبان‌ خارجی برگزار می‌شود.

تحصیلات‌ دانشگاهی

راهنمای تحصیل در ژاپن

‌برای ورود به‌ دانشگاه‌های ژاپن‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و گذراندن‌ موفقیت‌آمیز امتحانات‌ سراسری ورودی دانشگاه‌ها (NCUEE) الزامی است. مراکز آموزش‌ عالی در ژاپن‌ به‌ سه‌ دسته‌ دولتی، محلی و خصوصی تقسیم‌ می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی و محلی تحت‌ پوشش‌ وزارت‌ آموزش، علوم‌ و فرهنگ‌ ژاپن‌ هستند. دانشگاه‌های خصوصی نیز با مجوز این‌ وزارتخانه‌ فعالیت‌ می‌کنند و با در نظر گرفتن‌ مسائل‌ آموزشی، درصدی از هزینه‌های خود را نیز از دولت‌ دریافت‌ می‌کنند.

تعداد دانشگاه‌های خصوصی در ژاپن‌ به‌ مراتب‌ از دانشگاه‌های دولتی بیشتر است. از نظر آماری دانشگاه‌های دولتی ۱۸ درصد، دانشگاه‌های محلی ۹ درصد و دانشگاه‌های خصوصی ۷۳ درصد از مراکز آموزش‌ عالی را به‌ خود اختصاص‌ داده‌اند.

راهنمای تحصیل در ژاپن

‌دوره‌های تحصیلی

۱. دوره‌های حرفه‌ای منتهی به‌ مدرک Associate که‌ طی آن‌ دانش‌آموزان ‌ بعد از تحصیلات‌ ۹ ساله‌ اجباری و در پایان‌ دوره‌ اول‌ دبیرستان، پنج سال‌ تحصیلی را در کالج‌های فناوری (College of Technology) می‌گذرانند. این‌ دوره‌ شامل‌ ۱۶۷ واحد (Credits) است. با مدرک Associate، دانشجو می‌تواند متقاضی ورود به‌ سال‌ دوم‌ یا سوم‌ دوره‌ Bachelor در دانشگاه‌ها شود.

۲. دوره‌های دو ساله‌ منتهی به‌ مدرک Associate در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در کالج‌ها (Junior College) گذرانده‌ می‌شود. این‌ دوره‌ شامل‌ ۶۲ واحد(Credits) است. همچون‌ مورد قبل، با مدرک Associate دانشجو می‌تواند متقاضی ورود به‌ سال‌ دوم‌ یا سوم‌ دوره‌ Bachelor در دانشگاه‌ها شود.

۳. دوره (Bachelor (Gakushi که شامل‌ چهار سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است. این‌ دوره‌ در برگیرنده‌ ۱۲۴ واحد (Credits) است. رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی با شش‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ نیز شامل‌ ۱۸۸ واحد است.

۴. دوره (Master (Shushi که شامل‌ دو سال‌ تحصیل‌، با شرط‌ داشتن‌ مدرک Bachelor و موفقیت‌ در امتحانات‌ ورودی است. این‌ دوره‌ شامل‌ ۳۰ واحد (Credits) است. پس‌ از موفقیت‌ در امتحانات، دانشجو موظف‌ به‌ انتخاب‌ کار پژوهشی است‌ و با دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پایان‌ نامه‌ پژوهشی خود به‌ دریافت‌ مدرک (Master (Shushi نائل‌ می‌شود.

۵. دوره (Ph.D (Hakushi که شامل‌ سه‌ سال‌ تحصیل‌ به‌ شرط‌ داشتن‌ مدرک Master و نیز موفقیت‌ در امتحانات‌ ورودی که‌ شامل‌ دفاع‌ از پایان‌‌نامه‌ دوره Master است. این‌ دوره‌ شامل‌ ۳۰ واحد (Credits) است. موفقیت‌ در امتحانات‌ و دفاع‌ از پایان‌‌نامه‌ پژوهشی شرط‌ دریافت‌ مدرک (Ph.D (Hakushi است.

راهنمای تحصیل در ژاپن

‌نحوه‌ ارزشیابی مدارک تحصیلی

  • مدرک Associate به ماخذ «کاردانی» ارزشیابی می‌شود. آن دسته از مدارک دانشگاهی با دو یا سه سال‌ تحصیل و گذراندن معادل‌ حداقل‌ ۶۰ واحد سمتری که‌ منجر به‌ اخذ مدرک Bachelor نشود، بعد از دیپلم‌ دبیرستان یا پیش دانشگاهی، «کاردانی» ارزشیابی می‌شود.
  • مدرک (Bachelor (Gakushi در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان یا پیش دانشگاهی، «کارشناسی» ارزشیابی می‌شود.
  • مدارک (Master (Shushi در صورت‌ داشتن‌ کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می‌شود.
  • مدرک (Ph.D (Hakushi در صورت‌ داشتن‌ کارشناسی ارشد، «دکترا» ارزشیابی می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در مقاطع پایین‌تر از لیسانس تحصیل در ژاپن به زبان ژاپنی خواهد بود، اما در سطح تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. بنابراین، متقاضیانی که قصد تحصیل در ژاپن را داشته باشند، می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند. در نتیجه، در سطح کارشناسی داشتن تسلط کافی به زبان ژاپنی مورد نیاز است. البته فراگیری زبان ژاپنی به مراتب مشکل‌تر از زبان انگلیسی است و اغلب دانشجویان برای تحصیل در ژاپن تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب می‌کنند.

راهنمای تحصیل در ژاپن

میانگین هزینه تحصیل در ژاپن

اگرچه هزینه تحصیل در ژاپن نسبت به دیگر کشورهای آسیایی یکی از بالاترین‌ها است، اما باز هم از بسیاری از کشورهای غربی از جمله انگلستان و آمریکا به مراتب پایین‌تر است. به‌طور متوسط دانشجو باید سالانه مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون ین را برای شهریه دانشگاه بپردازد. البته دو دانشگاه توکیو و اوساکا (برترین دانشگاه‌های ژاپن بر اساس طبقه‌بندی QS) علاوه بر شهریه، هزینه دیگری به مقدار ۲۸۲ هزار ین بابت «هزینه پذیرش» از دانشجویان اخذ می‌کنند. به علاوه، دانشجویان سالانه باید بین ۱۷ هزار ین تا ۳۰ هزار ین بابت «هزینه امتحانات» پرداخت کنند.

میانگین هزینه زندگی در ژاپن

هزینه‌های زندگی در ژاپن بر اساس شهر و سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. هزینه زندگی دانشجویی مجردی حدود ۸۰ تا ۸۵ هزار ین در ماه است و هزینه زندگی دانشجویی متاهلی حدود ۱۶ تا ۱۷۰ هزار ین در ماه خواهد بود.

راهنمای تحصیل در ژاپن

محدودیت سنی برای تحصیل در ژاپن

محدودیت سنی صرفا برای دریافت بورس (و نه برای ادامه تحصیل) در ژاپن اعمال می‌شود. به عبارت دیگر، متقاضی دریافت بورس در زمان ارائه درخواست در مقطع تحصیلات تکمیلی باید کمتر از ۳۵ سال، برای دوره کارشناسی ۱۸ تا ۳۰ سال و فارغ التحصیلان مدارس متوسطه یا معادل آن ۱۷ تا ۲۲ سال داشته باشند.

برترین دانشگاه‌های ژاپن

نام دانشگاه رتبه در رنکینگ جهانی QS Top Universities 2018
The University of Tokyo ۲۸=
Kyoto University ۳۶=
Tokyo Institute of Technology ۵۶
Osaka University ۶۳
Tohoku University ۷۶=
Nagoya University ۱۱۶=
Hokkaido University ۱۲۲
Kyushu University ۱۲۸
Keio University ۱۹۲=
Waseda University ۲۰۳
University of Tsukuba ۲۵۰=

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ژاپن

در ژاپن بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان خارجی وجود دارد که متدوال‌ترین آن‌ها در میان دانشجویان ایرانی بورسیه «مونبوکاگاکوشو» است که دانشجو می‌تواند از طریق سفارت ژاپن در تهران یا تماس مستقیم با استاد راهنما برای طی مراحل و دریافت آن اقدام کند.

راهنمای تحصیل در ژاپن

تعطیلات پایان سال تحصیلی

آغاز سال تحصیلی دانشگاهی در ماه آوریل و پایان آن در ماه مارس است و کلاس‌ها معمولا به دو ترم تقسیم می‌شوند، ترم اول (آوریل -سپتامبر) و ترم دوم (اکتبر-مارس)؛ ولی بسیاری از دانشگاه‌ها دانشجویان بین‌المللی جدید را در ماه سپتامبر می‌پذیرند. دوره‌های تعطیلات طولانی مدتی در موسسات آموزش عالی ژاپن در سال تحصیلی وجود دارد: تعطیلات تابستانی (اواخر جولای-اواخر ماه اوت)، تعطیلات زمستانی (اواخر ماه دسامبر-اوایل ژانویه) و تعطیلات بهاری (اواخر فوریه-اوایل آوریل).

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ژاپن

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ژاپن بیمه سلامت است که دانشجویان بین‌المللی برای عضویت در این طرح که حدود ۷۰ درصد از هزینه درمان را شامل می‌شود، می‌توانند با ارائه مدارک تحصیلی خود برای آن اقدام کنند.

راهنمای تحصیل در ژاپن

آب و هوای ژاپن

ژاپن در فصل‌های مختلف سال آب و هوای متفاوتی دارد. زمستان‌های ژاپن سرد و تابستان‌های آن معتدل گرم و شرجی است. ژاپن کشوری جزیره‌ای است و به ویژه در شهرهای ساحلی میزان رطوبت زیاد است. اما در بهار و تابستان برخی مناطق آن آب و هوای بسیار مناسبی دارد. در زمستان میانگین درجه حرارت این کشور در نقاط مختلف متفاوت است، اما به‌طور متوسط بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد در نوسان است. از ماه مارس که همزمان با عید نوروز است، آب و هوای این کشور با فرار رسیدن بهار گرم‌تر می‌شود و در تابستان به میانگین ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

کار و ویزای دانشجویی در ژاپن

دانشجویان خارجی که تحصیل آن‌ها در ژاپن بیش از سه ماه به طول می‌انجامد، باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند. برای این کار دانشجو ابتدا باید گواهی شایستگی اخذ کند، که این گواهی را موسسه آموزشی که دانشجو از ان پذیرش گرفته است، به وزارت امور خارجه ژاپن ارسال می‌کند. زمانی که این گواهی ارسال شد، دانشجو باید از طریق سفارت ژاپن در ایران به دریافت ویزای دانشجویی اقدام کند.

جدا از اصل این گواهی و یک کپی از آن دانشجو باید پاسپورت معتبر، فرم ویزای دانشجویی و همچنین یک قطعه عکس پاسپورتی هم به سفارت ارائه کند.

راهنمای تحصیل در ژاپن

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

همسران و فرزندان دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌، کالج، کالج آموزش‌های حرفه‌ای و غیره تحصیل می‌کنند، می‌توانند در ژاپن تحت ویزای «وابسته» وضعیت اقامت بگیرند، مشروط به اینکه دانشجویان بتوانند هزینه‌های زندگی همسر و فرزندان خود را متحمل شوند.

شرایط کار دانشجویی

چنانچه دانشجو قصد داشته باشد در کنار تحصیل در ژاپن کار پاره‌وقتی هم داشته باشد، باید مجوز آن را به‌صورت جداگانه دریافت کند. این مجوز را به محض ورود به خاک این کشور می‌توان از اداره مهاجرت این کشور درخواست کرد. به‌طور کلی، این مجوز به دانشجو اجازه ۲۸ ساعت کار در هفته در طول ترم تحصیلی و هشت ساعت کار در زمان‌های تعطیلی می‌دهد. این مدت زمان کار برای دانشجو درآمدی معادل ۳۳۶۰۰ ین در هفته را دارد.

نظر شما کاربران عبیاتی در رابطه با این مسئله چیست؟دیدگاه خود را با ما و سایر کاربران عزیز عبیاتی به اشتراک بگذارید.

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
مجله اینترنتی بروز شما